DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kreativní přístup považuji u dětí (ostatně i u dospělých:o) ) za velmi cenný a přínosný. Při tvůrčích činnostech se rozvíjí nejen jemná motorika, ale především také fantazie a kreativní způsob myšlení. To je užitečné při učení, přístupu k běžným činnostem, nezvyklým situacím i hledání řešení různých životních úkolů. Díky fantazii a kreativitě je náš život mnohem bohatší a proto se vyplatí DÍVAT SE, VNÍMAT, PŘEDSTAVOVAT SI, VYMÝŠLET, PŘETVÁŘET, HRÁT SI a občas ZMĚNIT ÚHEL POHLEDU, protože kámen nemusí být jen kámen, krabice jen krabice a mrak jen mrak.
Pokud se na mé stránky vracíte, novější nápady budete v této rubrice nacházet nahoře.



 

29. JEDNODUCHÝ RUČNÍ PAPÍR

Potřebujeme: papír, misku, vodu, síto, potravinářskou fólii, bavlněný hadr

Já bych v tomto případě dala přednost bílému papíru, ale můžeme použít také starý linkovaný papír ze sešitů nebo noviny. Stránky z časopisů nejsou vhodné, protože tento papír je tužší a lesklý, špatně se rozmělňuje. Také silnější papíry a čtvrtky bych raději nevolila. 
Papíry natrháme na co nejmenší kousíčky, vložíme do misky a zalijeme vlažnou vodou. Necháme papír chvíli rozmáčet. Prsty mícháme, žvaťcháme a trháme
, aby vznikla kašička. (Někdo dokonce používá mixér, ale já jsem k tomu neměla odvahu) Připravíme si síto (hodí se i stará okenní síť). Na síto co nejtenčeji rozprostřeme papírovou kaši. (Venku nebo nad umyvadlem.)  Pokud nic jako síto nemáme k dispozici, v nouzi můžeme zkusit použít kus staré záclony, gázu, bavlněnou látku nebo kaši rozprostřít v tenoučké vrstvě třeba na plastový "párty" tácek. Rozprostřenou kaši pokryjeme fólií a prsty mačkáme, aby se vytlačila voda. Odstraníme fólii. K odsátí vytlačené vody můžeme použít také bavlněný hadr. Necháme schnout. Lepšího výsledku dosáhneme, když papírovou hmotu vložíme mezi dvě vrstvy sítě a necháme schnout zatížené. Po uschnutí opatrně papír sejmeme.
Ručně vyrobený papír bude poněkud hrubší. Pokud na něj chcete psát, zkuste použít fix. 



28. NOVINOVÁ HMOTA

Potřebujeme:
noviny, hladkou mouku, vodu, misku, formu, smršťovací (potravinovou) fólii
tempery

Staré noviny natrháme nebo nastříháme na pruhy. Jako formu můžeme použít spoustu věcí (misky, krabice, role od papírových utěrek...). Před začátkem formu dobře pokryjeme potravinovou fólií, aby se později dala dobře vyjmout.
V misce smícháme mouku s vodou. Do této kaše budeme namáčet pruhy novinového papíru. Je dobré napřed umíchat jen malé množství kaše na zkoušku. Příliš řídká, vodnatá kaše by noviny rozmáčela. 
Pruhy novinového papíru namáčíme do moučné kaše. Pruh vložíme mezi dva prsty a jemně kašičku setřeme, aby jí na novinách nebylo příliš. Jednotlivé pruhy postupně klademe přes sebe na formu tak, aby byla celá zakrytá. Výtvor necháme zaschnout a poté dohotovíme temperami.

 


27. BÁJNÉ BYTOSTI

Potřebujeme:
papíry
pastelky nebo fixy

V průběhu dějin vytvořila lidská fantazie bezpočet zvláštních stvoření a bytostí. Mnohé z nich jsou pro děti přitažlivé. Vytvořte si proto vlastní obrázkový atlas bájných tvorů.

Pro inspiraci:
CHIMÉRA - Bytost se lví hlavou, kozím tělem a hadím ocasem.
KENTAUR - Stvoření s mužskou hlavou a tělem koně.
DRAK - Ohromný ještěr s křídly a s několika hlavami chrlícími oheň.
MINOTAURUS - Bájný netvor s tělem člověka a býčí hlavou.
PEGAS - Okřídlený kůň.
SATYR - Napůl člověk a napůl kozel.
SFINGA - Bytost se lvím tělem, křídly a hlavou ženy.
JEDNOROŽEC - Okřídlený kůň s dlouhým rovným rohem uprostřed čela. 

Přiznám se, že vymýšlením bájných tvorů jsem si krátila dlouhou chvíli ještě na střední škole. Znáte to, člověk se občas ve škole trochu nudí a tak si čmárá. :o) 



(Podle: Steve a Ruth Bennettovi - 365 zábavných činností bez televize)



26. SBÍRKA KURIÓZNÍCH TVORŮ

potřebujeme:
čtvrtky
fixy nebo pastelky

Čtvrtky rozstříháme na velikost A5 (mohou být i menší). 
Vždy tři čtvrtky položíme nad sebe na šířku. Na horní čtvrtku nakreslíme hlavu, na prostřední tělo a na spodní nohy. Podle tohoto vzoru budeme kreslit další tvory. Důležité je, aby všechny části těl začínaly vždy ve stejném místě čtvrtky, aby se potom daly volně kombinovat. Při kreslení "oblud" můžeme s dětmi libovolně popustit uzdu fantazii. Když máme dokončených asi deset až dvanáct těl, posbíráme všechny obrázky, zamícháme je a sestavujeme bizarní tvory - hlava robota + chlupaté tělo + nohy s plovacími blánami apod. 

Mladší děti budou určitě potřebovat u prvních obrázků pomoc, aby jednotlivé části těl na sebe dobře navazovaly.


(Podle: Steve a Ruth Bennettovi - 365 zábavných činností bez televize)
 




25.TĚŽÍTKO
 

potřebujeme:

zavařovací sklenici s víčkem (já jsem použila sklenici od tatarky fy. Záruba, protože je kulatá, ale může to být jakákoli sklenice)

dětský olejíček (jedlý olej by se kazil)

dekorativní třpytky nebo hvězdičky apod.(prodávají se v papírnictví)

zvířátko nebo figurka (může to být třeba nějaký pižďuch z kindervajíčka)

voděodolné lepidlo vhodné na sklo (použila jsem chemopren)

 

 

Nejprve si připravíme vhodné zvířátko nebo figurku. Zvířátko bude přilepené dovnitř sklenice k víčku. Nejprve si vyzkoušíme, jestli se tam vejde, nebo není příliš malé. Umytou sklenici ještě vypláchneme vroucí vodou, necháme uschnout nebo utřeme dosucha čistou utěrkou. Na vnitřní stranu víčka nalepíme figurku a necháme velice dobře zaschnout. Alespoň 24 hodin. Potom do sklenice nalijeme dětský olejíček, ne zcela do plna. Necháme prostor pro figurku. (Můžeme použít též destilovanou vodu, ale olejíček je hustší a proto třpytky a malé kousíčky padají pomaleji.) Do olejíčku vsypeme malé množství třpytek. (Pokud seženete nějaké bílé, bude to vypadat jako sníh. Já jsem je nesehnala, tak jsem použila zlaté.) Na okraj sklenice naneseme lepidlo a víčko velice pevně zašroubujeme. Sklenici necháme postavenou víčkem nahoru, aby lepidlo dobře zaschlo. Po zaschnutí sklenici protřepeme a otočíme. :o)

 

 



24.KREATIVNÍ SVAČINKA

 

potřebujeme:

housku

taveňák, ramu nebo cokoli, co na housku namažeme (indulona ani krém na boty se příliš nehodí :-D)

kousky zeleniny, sýru, šunky, vajíčko na tvrdo, petrželka, cokoli máme v lednici (mlíko by na housce asi nedrželo)

 

 

 Na každý talířek dětem připravíme rozkrojenou a namazanou housku, různé kousky zeleniny, petrželku, nakrájené vajíčko na kolečka nebo měsíčky. Na šunku a sýr můžeme také použít vykrajovátka na cukroví. Důležité jsou různé tvary: kolečka, trojuhelníčky, proužky, čtverečky… Potom už je necháme ozdobit si housku podle svého. Vytvořit panáčka, autíčko…

Obměna: na housku namažeme máslo, med nebo marmeládu a místo zeleniny a slaných věcí použijeme ovoce a kousky želatinových bonbónů.

 

 

 

 

 




23.KORÁLKOVÍ KAMARÁDI

 

potřebujeme:

drátek na navlékání korálků a větší dřevěné korálky

 

 

 

Myslím, že popis je celkem zbytečný. :o) Navlékáme korálky na drátek, někde vedeme drátek jiným korálkem zpět, někde použijeme více kusů drátků. Konce drátků zajišťujeme těsným obmotáním za korálkem. Vytvoříme panáčka, koníka, hada…

 

 

 

 
 




22.GELOVÉ SVÍČKY
 

potřebujeme: 
gel na výrobu svíček, knoty (pokud neseženete v obchodě, lze koupit i přes internet) 
mušličky, kamínky, korálky (nehořlavé, vyšším teplotám odolné drobné předměty) 
sklenici nebo zavařovací sklenici

 
Odolnost skleničky nejprve ověříme. Nalijeme do ní vroucí vodu. Pokud praskne, není vhodná. Budeme do ní lít horký gel, potřebujeme vědět, že to vydrží. Sklenici dobře osušíme. Do gelu nesmí přijít ani kapka vody. Nenávratně by se zakalil. Na dno sklenice naaranžujeme mušličky, korálky, kamínky… Ve vodní lázni zahřejeme gel, až se rozpustí. Různě barevné gely se též dají míchat. Nalijeme trochu gelu do sklenice (lžící nebo naběračkou) a potom vložíme knot. Při dalším nalévání gelu dáme pozor, aby knot zůstal uprostřed. Pokud se vám stane, že polijete i stěny sklenice (stůl, podlahu, kočku…), počkejte, až gel ztuhne, potom jej snadno sloupnete. Až gel ve sklenici vychladne a ztuhne, je svíčka hotová. Můžete jí použít jako dárek nebo jí třeba hned zapálit. :o)

 

 

 

 

 

 

 

 

21.PAPÍROVÉ MĚSTO
 

potřebujeme:

čtvrtky, pravítko, tužku, pastelky, lepidlo na papír

 

 

Určitě zvládnete vyrobit kostku nebo kvádr z papíru. (Jako krabičku.) Při rýsování stěn počítejte s kouskem navíc na slepení. Před slepením kostku či kvádr dekorujte pastelkami. Potom slepte a nechte uschnout. Takhle můžete vytvořit domy. Silnice se jen z papíru vystříhne a pomaluje. Stromy také z papíru vystříhneme a pomalujeme. Aby mohly stát, přilepíme je ke kolečku papíru.

 

 

 

 

 




20.SLANÉ MALOVÁNÍČKO

 

potřebujeme:

sůl, barevný talíř

 

 

 Na barevný talíř nasypeme sůl. Necháme děti, aby v ní prstem malovaly písmenka, autíčka, panáčky, srdíčka…

 

 

 

 

 




19.PÍSMENA Z PAPÍRU

 

potřebujeme:

čtvrtky (můžeme použít i krabice od cereálií a podobně)

knoflíky, nálepky, pastelky, obrázky z časopisů, zip…

 

 

 

Tenhle nápad mám z jednoho televizního pořadu. Z tvrdého papíru vystříhneme velká tiskací písmena. Ozdobíme nálepkami, obrázky, předměty. Podle toho, na které písmeno obrázek nebo předmět začíná. Na Z přišijeme zip. Na K knoflíky. Na J nakreslíme jahody. Také můžeme písmena vybarvit odpovídajícími barvami. Z bude zelené, R růžové, O oranžové… Když na dané písmeno žádná barva nezačíná, necháme je nevybarvené, aby v tom nebyl zmatek. Můžete také nechat děti nakreslit na písmenka nějaký obrázek. Jen dejte pozor, aby použily obrázek se správným začátečním písmenem. Potom je nechte poznávat písmena podle předmětů, obrázků a barev na nich. Možná budete překvapení stejně jako já, když jsem poznávání písmenek zkusila s pětiletým synem a zjistila, že mu to jde.

 

 

 

 
 




18.AŽ JÁ BUDU VELKÁ, BUDE ZE MĚ SPISOVATELKA
 

potřebujeme:

čtvrtku

pastelky, tužku

 

 

Ze čtvrtky ustříhneme pás a několikrát přeložíme. Vytvoříme takové leporelo. Děti si vymyslí hlavního hrdinu a příběh. Na každou stranu nakreslí obrázek tak, aby obrázky dohromady tvořily děj. Menší děti mohou prostě jen kreslit a děj vynechat. Také můžeme na knížku použít obrázky vystříhané ze starých časopisů a reklamních letáků. Postavičky můžeme doplnit bublinami s textem jako komix. Na titulní straně nesmí chybět název knihy a jméno autora, jako u každé pořádné knihy. :o)

 

 

 

 

 




17.ARANŽOVÁNÍ, SUCHÁ VAZBA

 

potřebujeme:

usušené květiny s tužším stonkem, větvičky

hrnek, kelímek, misku nebo talíř

kus jakékoli modelíny (může to být klidně taková ta smíchaná neurčité barvy)

špejle, drátky, tvrdý papír, pastelky, izolepu, mašličky (můžeme vynechat)

 

 

Na procházce natrháme bodláky, větvičky a květiny s trochu tužším stonkem. (Pokud máte nějakou zahrádku, možná tam najdete také něco vhodného.) Doma je sušíme buď vodorovně nebo zavěšené za stonek. 
Na dno zvolené nádoby umístíme kus modelíny. Do ní zapíchneme suché květiny a větvičky. Vytvoříme aranžmá a podle našeho vkusu a záměru doplníme ozdobami z mašliček, šišek… čehokoli. (Partnerova ponožka se také hodí, když jí vkusně naaranžujeme. :oD ) Z tvrdého papíru můžeme vystříhnout třeba čarodějnici na koštěti, sluníčko, kuřátka, sněhuláky, kytičku nebo srdíčko, vybarvit a kouskem izolepy zezadu přichytit ke špejli nebo drátku. Ten potom také zapíchneme do modelíny. 





16.DÁRKOVÉ BALENÍ 

potřebujeme: 
obyčejný balicí papír (nebo normální papír) 
vodovky nebo tempery 
štětce 
brambory 
gelovky, pastelky


Z brambor si pomocí vykrajovátek vytvoříme razítka. Potíráme je temperou nebo vodovkami. Na rozprostřený papír tiskneme pravidelně (nebo libovolně) motivy. K tiskání můžeme použít i příčně nebo podélně rozkrojené jablko. Také můžeme použít gelovky nebo pastelky a drobné motivy na papír nakreslit. Až papír uschne, zabalíme do něj dárek a doplníme barevně ladící stužkou. Jen nebuďte zklamaní, když bude mít obdarovaný větší radost z vašeho dárkového papíru, než z dárku. ;o)

 

 

 

 



15.MALOVANÉ OBLÁZKY

 

potřebujeme:

kamínky (nejlépe oblé, hladké)

akrylové barvy

lak na vlasy

 

 

Na procházce s dětmi nasbíráme kamínky. Doma je umyjeme a osušíme. (Ty kamínky. I když, jestli jsme kamínky sbírali v potoce, umyjeme a osušíme i děti.:o)) 
Na zem (nebo stůl) dáme starší igelitový ubrus a dětem horší oblečení, které si mohou zamazat od barev. Nejprve nabarvíme plochu kamínků jako podklad. Až barva zaschne, nakreslíme na ně drobné motivy. Kytičky, auta, strom, berušku… Kamínky necháme uschnout a potom přelakujeme lakem na vlasy.

 

 

 

 


 

 

 

14.POHLEDNICE
 

potřebujeme:

čtvrtku

tužku, pravítko a nůžky

pastelky

propisku

poštovní známky

 

 

Kdo říká, že pohlednice musí být jen kupovaná? Ze čtvrtky vystřihneme kartičky pohlednicových rozměrů. Necháme děti, aby na jednu stranu namalovaly pěkný obrázek. Na druhou stranu nalepíme známku a klasicky jako na normální pohlednici napíšeme na jednu půlku adresu a na druhou text. Tahle originální pohlednice určitě udělá radost třeba babičce a dědečkovi.

 

 

 

13. MALOVÁNÍ NA TRIČKO
 

potřebujeme:

levnější jednobarevné tričko, barvy na textil

 

 

Děti si mohou vytvořit tričko podle svého vkusu a fantazie. Namalovat duhu, auto, kytičku… 

 

 

 12. MISTR CUKRÁŘ

Přečtěte dětem pohádku "Jak pejsek s kočičkou pekli dort". Potom se jich zeptejte, co by se do dortu (bábovky, buchty...)  mohlo dát a navrhněte jim, že si můžete zkusit vymyslet vlastní recept. Jestlipak by to zvládli lépe než ten popleta pejsek a kočička? Nechte dětem tolik prostoru, na kolik stačí, ale bez vašeho dohledu a asistence se neobejdou. Mouku použijte polohrubou a nezapomeňte na kypřící prášek. A co ještě? Vajíčka, rozinky, oříšky, vanilkový cukr, trochu oleje nebo hery, bílý jogurt, tvaroh... vaše děti ještě něco napadne. Jasně že to nebude dokonalý moučník! Ale dětem to bude připadat úžasné.



11. NOVÉ VÝROBKY NA TRHU

potřebujeme:
různé "zboží", u kterého bude snadné vyměnit, doplnit, či přelepit obal (např.: krabicové mléko, toaletní papír, konzervy, různé potraviny v krabičkách, nápoje v pet lahvích atd... )
barevné a bílé papíry
pravítko
nůžky
fixy, tužky, pastelky
lepidlo na papír
izolepu

Nejprve si připravíme vše potřebné. Každý si vybere nějaké zboží a vymyslí mu nový název. Může to být něco legračního, strašidelného nebo docela seriózního. Z vybraného papíru odměříme a vystříhneme etiketu potřebného tvaru a velikosti. Napíšeme nový název, složení, doplníme třeba i obrázkem a nalepíme na zvolený výrobek. Můžeme také původní etiketu sundat a podle ní vystříhnout novou. (U konzerv a některých dalších výrobků dejte pozor, abyste neztratili přehled o tom, co doopravdy obsahují. :o))
Největší zábavu z vymýšlení nových výrobků budou mít děti, které už umí psát. Mladší děti budou potřebovat pomoc dospělých, ale názvy si mohou vymýšlet sami a také mohou své etikety ilustrovat a ozdobit.
Když budou mít děti chuť, můžete je nechat předvést takovou malou prezentaci svých výrobků a trochu je představit ostatním.
Protože se většinou bude jednat o výrobky, které se dříve či později spotřebují, nezapomeňte si je na památku vyfotit jako já. :o)



                               
   
                                                     
 


10. ČASOPISY

Vyrobte si s dětmi časopis. Záleží jen na nich, jestli to bude časopis pro ně, pro oblíbeného plyšáčka nebo panenku. Může být libovolně velký, vytvořený na počítači nebo ručně psaný. Menším dětem s psaním pomůžeme, ale jen v roli zapisovatelů jejich myšlenek. Ať je časopis takový, jaký jej chtějí mít. Může obsahovat básničky, pohádky, vtipy, legrační příběhy, recepty, vymyšlené zprávy, křížovky, ilustrace, tištěné i nalepené obrázky... Na titulní straně musí být samozřejmě název. Časopis by mohl být seriózní, bláznivý, vtipný... Můžete také zvolit zaměření časopisu, podle toho, co děti zajímá. Časopis o zvířátkách, autech nebo třeba bulvární plátek ze světa pohádek. Zapojte fantazii. Doufám, že si u vytváření časopisů užijete tolik legrace, jako my. :o)

 

 



9. LOUTKY S POLYSTYRENOVÝMI HLAVIČKAMI

Potřebujeme:
polystyrenové aranžovací koule (já jsem je sehnala v papírnictví)
nalepovací oči
lihové fixy
špejle (nejlépe se špičkou)
hadříky
zbytky vlny
mašličky
šňůrky (takové ty z tepláků a pod.)
Herkules

nůžky

 

Obdélník látky přivážeme mašličkou nebo provázkem na špejli. Nahoře po stranách prostřihneme malé dirky, kterými protáhneme kousek tkalounu nebo šňůrky. Na obou koncích uděláme uzel. Polystyrenovou kouli napíchneme na horní konec špejle. Připravíme si vlásky ze zbytků vlny nebo kousku látky. Namažeme polystyrenovou kouli lepidlem a vlásky přilepíme. Na obličej přilepíme oči a domalujeme další detaily fixem.
(Klikněte na fotku pro její zvětšení.)

 

 

 8. ADVENTNÍ TALÍŘ 

- obdoba adventního věnce

Potřebujeme:
větší talíř
4 silnější svíčky

chvojí, ořechy, slamněné nebo jiné ozdoby, šípky, šišky, jablko, perníčky, koření v celku, kousek jmelí, mašle...
no a cokoli dalšího vás napadne :o)


Na talíř umístíme svíčky. Mezi ně naaranžujeme chvojí a ozdobíme.
Svíčky samozřejmě nenecháme hořet bez dozoru, aby nám ozdoby a chvojí nechytly a nevznikl adventní požár.
Podobně si můžeme ozdobit i talíř se svíčkou k jiným příležitostem.
Tip: Pokud se vám rozbije nějaká ozdobička z vánočního stromečku, nevyhazujte ji. Střípky se také dají použít na ozdobu.






                   




7. KORÁLKOVÉ VÁNOČNÍ OZDOBY

Potřebujeme:
malé korálky
tenké drátky
štípací kleště nebo staré nůžky na přestřižení drátku


Korálky navlékáme na drátek. Začínáme od prostřed ozdoby. Nejprve utvoříme malé kolečko z navlečených korálků tak, že oba konce drátků těsně za navlečenými korálky asi 2x zatočíme. Použijeme delší drátek, abychom mohli dále pokračovat a nemuseli připevňovat nový. Dále navlékáme korálky a v pravidelných intervalech připevňujeme ke kruhu korálků. Vytvoříme jakési lístečky. Jednotlivé části upevníme omotáním drátku nebo provlečením drátku některým z navlečených korálků. Poslední "lísteček" však vytvoříme z proti sobě jdoucích drátků (polovinu počtu korálků z každé strany) a spojíme zatočením drátků. Takto můžeme pokračovat a vytvořit ozdobu z jediného kusu drátku. Stejným způsobem můžeme vytvořit kytičky, hvězdičky, košíčky a podobně. 
A tady je trocha inspirace ode mne:





                          
                                            
          
                                                      



6. DŮM Z PAPÍRU

Potřebujeme: tvrdý papír (karton)
                  kousek čtvrtky
                  lepící tapetu
                  izolepu
                  průhlednou hmotu, co je na některých obalech - na skla okýnek (snad víte, co tím myslím)
                  kousek krajky nebo látky na záclonky, jehlu a nit
                  provázek a knoflík (na výtah)
                  špejle a nit (na žebřík)
                  pastelky
                  pravítko
                  tužku
                  nůžky

Tohle je práce spíš pro starší děti. Pokud má domeček k něčemu vypadat, musí se všechno pečlivě naměřit. Myslím, že je zbytečné psát podrobný návod. Nejprve si připravíme všechny stěny, podlahy a příčky (včetně oken a záclon) a potom to dáme dohromady. (Na stěny narýsujeme pomocné čáry kvůli rovnému připevnění podlah.) Kabinku výtahu jsem umístila až nakonec. Střechou kabiny je provlečený provázek, který vede na půdu. Na konci provázku je knoflík, specielní to forichtung, aby se provázek neprovlíkl zpátky a zároveň nebyl moc dlouhý a nepřekážel. Žebřík jsem vytvořila ze dvou delších špejlí a několika krátkých. Příčky jsem upevnila omotáváním nití.
Samozřejmě, že si s tím nemusíte dát tolik práce jako já. Nejjednodušší je najít nějakou šikovnou krabici a vystřihnout v ní okýnka a dveře. :o)
Můj domeček je vysoký necelých 25 cm. (To jen tak pro představu. ) Myslím, že se mi povedl. Jen se nastěhovat.



             
         






5. PŘÁNÍ ZDOBENÁ SÁČKY OD ČAJE

Potřebujeme:
čtvrtku
sáčky od čaje (4-12 od jednoho druhu, podle způsobu skládání)
nůžky
lepidlo
barevné, ozdobné papíry a třeba i samolepky

Připravíme si přání ze čtvrtky.
Ze sáčků vystříháme stejné čtverečky. Při skládání postupujeme tak, aby vynikl obrázek a text zůstal schovaný. Poskládané čterečky přilepíme na připravené přání a dozdobíme podle svého vkusu.
Můžete si vymyslet svůj vlastní způsob skládání. Na internetu jsou také k dispozici různé návody. Já bych vám ráda doporučila dva skvěle nafocené návody na stránkách u Eriky, díky níž jsem se o takhle originálním způsobu použití sáčků od čaje dozvěděla. 
Navštivte, prosím:  
http://www.erica.cz/pranicka.htm .
Tady jsou dva způsoby, které jsem si vymyslela já:


        
       



A takhle vypadají moje přáníčka. (Pokud si chcete přáníčko lépe prohlédnout, klikněte na ně.)
             




4. KPZ

"Kápézetka" aneb krabička poslední záchrany. Třeba by se i vašim dětem mohla hodit. Nejprve si připravíme malou krabičku. Já jsem svým klukům koupila bonbónky v malé plechové krabičce a tu jsme použili na KPZku. Můžete použít také krabičku od sirek nebo jakoukoli jinou. Kovová krabička je samozřejmě odolnější než papírová, ale i ta splní svůj účel. Do krabičky vložíme drobné věcičky, které by v případě nouze mohly být užitečné.
Pro vaši inspiraci uvádím, obsah naší KPZky:
zavírací špendlík, kancelářská sponka, provázek, gumička, papírek, kousek obyčejné tužky, kovová 50tikoruna, náplast, balený bonbónek, paralen a tabletka na alergii.


 



3. POTPOURRI ALIAS VONÍTKO

Potřebujeme misku, různé savé přírodní materiály (suché plody, kůru, sušené květiny atd. Jistě venku najdete pár zajímavých materiálů, které se dají použít a budou na misce pěkně vypadat. ) a vonnou esenci. (Prodává se v lahvičkách. Na výběr jsou různé druhy. My jsme použili Vánoční směs silic.)

Na misku naaranžujeme nasbírané suché přírodniny a pokapeme několika kapkami vonné esence. Ozdobíme si stůl a zároveň provoníme pokoj.

                  

 


2. SKLENIČKOVÉ SVÍCNY S KORÁLKY

Potřebujeme skleničku, drátek, průhledné skleněné korálky různých barev a čajovou svíčku.

Korálky navlékáme na drátek a zdobíme jimi skleničku. Když do skleničky po dohotovení svícínku umístíme zapálenou čajovou svíčku, barevné korálky vypadají moc hezky. :o)

                                                           
        




1. SKLENIČKOVÉ SVÍCNY S OKENNÍMI BARVAMI

Potřebujeme opět skleničku a čajovou svíčku. Tentokrát ale skleničku pomalujeme okenními barvami. Můžeme malovat abstraktní tvary, nebo různé veselé obrázky. Důležité je použít takové okenní barvy, které budou po zaschnutí průhledné,
aby světlo svíčky mohlo prosvítat skrz barevné stěny sklenice.